Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
15.02.2020

Global Türk şirketlerinin iş fırsatlarını tanıttığı "TalentforBIZ” kariyer etkinliklerinin ilk ayağı Özbekistan’da düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin organizasyonuyla Taşkent'te düzenlenen "TalentforBIZ" etkinliği kapsamında, Türk şirketlerinin yetkilileri öğrenci ve mezun katılımcılarla iş ve staj imkanlarıyla ilgili görüşmelerde bulundu.

Fuara, aralarında Aselsan, Netaş, Türk Hava Yolları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Teknopark İstanbul, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Nobel İlaç, Temelsu, Çalık Enerji, Özgüven Mimarlık ve TRT’nin de bulunduğu çok sayıda şirket ve kuruluş katıldı. Fuar kapsamında mülakatlar, atölye ve örnek olay çalışmaları, firmaların vizyonlarını paylaştıkları sunumlar ile tanıtım toplantıları gerçekleştirildi. Özbek gençler Türk şirketlerinin iş imkanlarının sergilendiği fuara yoğun ilgi gösterdi.

- Beşeri sermaye potansiyeli

Etkinliğin açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Dr. Bedrettin Özmen, bu yıl Özbekistan’da ikincisi düzenlenen fuarın amacının yetenekli Özbek gençlerine iş ve kariyer imkanı sunmak ve iki ülke arasındaki ilişlilerin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Özmen, 2019’da Almanya, İngiltere, Özbekistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen "TalentforBIZ” etkinliklerinin, bu yıl dünyanın sekiz ülkesinde yapılacağını ve bu fuarların ilkinin Özbekistan’da gerçekleştiğini kaydederken, bu kariyer fuarlarının dünyanın her yerindeki yetenekli gençleri Türkiye’nin lider konumundaki özel ve kamu sektöründeki firmalarla, işverenlerle tanıştırmayı ve yetenekli gençlere iş imkanları sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er ise, bu yıl dünyanın sekiz ülkesinde gerçekleştirilmekte olan fuarın ilkinin Taşkent yapılıyor olmasının Özbekistan’a verdikleri önemin somut göstergesi niteliğinde olduğunu kaydederek, Özbekistan’ın genç, eğitimli ve dinamik nüfusuyla, doğal kaynakları ve beşeri sermayesiyle büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Er, Asya’nın kalbinde, Tarihi İpek Yolu'nun merkezinde yer alan ata yurdu Özbekistan ile Türkiye arasında bu fuar vesilesiyle daha da güçlü bağların kurulması, iş birliğinin ve ortak projelerin artmasının, çalışmalarının en önemli amaçları arasında yer aldığını kaydetti. Gençlerin yeteneklerini hem ülkeleri hem de kendileri açısından en doğru şekilde kullanmalarını sağlamak açısından, TalentforBIZ etkinliğinin ziyadesiyle önemli olduğunu belirtti.

Tüm Haberler
Diğer Haberler