Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
Danışman Bilgi Sistemi (DABİS), Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından lisans mezunlarının işgücü piyasası performanslarını değerlendirmek ve bu sonuçların tercih danışmanlığı ile mesleki danışmanlık faaliyetlerinde kullanılabilmesini sağlamak üzere tasarlanan bir bilgi platformudur. DABİS ile mevcut Üni-Veri projesinin analiz çerçevesi genişletilmiş ve 70 bölümün iş gücü piyasası performansı “üniversite bazında” raporlanmıştır.
DABİS içeriğinde bölümlerin "üniversite bazında” mezunların iş bulma süresi, başlangıç ücreti, nitelik uyuşmazlığı, kamuda işe yerleşme oranı, firma büyüklüğü dağılımı ve sektör dağılımı başlıkları altında veriler sunulmaktadır. İlgili üniversite ve bölüm mezunlarının iş gücü performanslarına ulaşılabilmekte ve merak edilen iki farklı bölümün ve üniversitenin iş gücü piyasası performanslarını karşılaştırılabilemektedir.
DABİS, tercih danışmanlığı veya mesleki danışmanlık hizmeti almak isteyen lise öğrencileri, lise mezunları ve üniversite öğrencilerinin yararlanabilmesi için, bu faaliyetleri yürüten psikolojik danışman, rehber öğretmen ve üniversite kariyer merkezi uzmanlarının kullanımına açılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından sisteme tanımlanan uzmanlar sisteme ulaşabilecektir. Uzmanlar DABİS’e danışmanlık yapacakları öğrencileri kayıt edebilecek ve DABİS içerisinde yer alan Üniversite / Bölüm Profili sekmesi ile ilgili üniversite ve bölüm mezunlarının iş gücü performanslarını inceleyebilecektir. Karşılaştırmalar sekmesi ile de merak edilen iki farklı bölümün ve üniversitenin iş gücü piyasası performanslarını karşılaştırabilecektir.
DABİS için tıklayınız.