Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Lisans mezunlarının iş gücü piyasası performanslarını değerlendirmek ve bu değerlendirmelerin tercih danışmanlığı ile mesleki danışmanlık faaliyetlerinde kullanılabilmesini sağlamak üzere tasarlanan dijital bilgi platformudur. Danışman Bilgi Sistemi (DABİS) ile mevcut ÜNİ-VERİ Projesi’nin analiz çerçevesi genişletilmiş ve 81 bölümün iş gücü piyasası performansları üniversite bazında raporlanmıştır.

81 bölümün iş gücü piyasası performansı; üniversite mezunlarının iş bulma süresi, başlangıç ücreti, nitelik uyuşmazlığı, kamuda işe yerleşme oranı, firma büyüklüğü ve sektör dağılımı göstergeleri altında paylaşılmaktadır. DABİS üzerinden ilgili üniversite ve bölümlerin göstergelerine ulaşılabilmekte ve iki üniversitenin/bölümün göstergeleri karşılaştırılabilmektedir.

Tercih danışmanlığı veya mesleki danışmanlık hizmeti almak isteyen lise öğrencileri ve mezunlarının yararlanabilmesi için sisteme tanımlanan psikolojik danışmanlar, rehber öğretmenler ve kariyer danışmanları gibi meslek uzmanlarının kullanımına sunulmuştur.

Sisteme tanımlanan uzmanlar, aşağıdaki link üzerinden DABİS’e giriş yapabilirler. Uzmanlar; danışmanlık sundukları öğrencilerle birlikte, DABİS içerisinde yer alan “Üniversite/Bölüm Profili” sekmesinden ilgili üniversite ve bölümlerin göstergelerini inceleyebilir ve “Karşılaştırmalar” sekmesi ile merak edilen iki üniversitenin/bölümün göstergelerini karşılaştırabilirler.

DABİS ile ilgili detaylı bilgi edinmek için soru, talep ve görüşlerinizi dabis@cbiko.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

DABİS için tıklayınız.