Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
Uzaktan Eğitim Kapısı, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından, “Eğitim Her Yerde” sloganıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetine sunulan çevrimiçi bir eğitim platformudur. Uzaktan Eğitim Kapısı, Dijital Türkiye çalışmaları kapsamında kamuda bürokrasinin azaltılması, insan kaynağının verimli kullanımı, kamu personelinin eğitim ve gelişim faaliyetlerinin kalitesinin artırılması ve kamu kaynaklarının etkin kullanılması amacıyla tamamen yerli ve milli bir yazılım kullanılarak tasarlanmıştır.
Uzaktan Eğitim Kapısı ile kurumlara çalışanlarına yönelik oryantasyon, hizmet içi ve zorunlu eğitimleri video, sunum veya canlı sınıf yolu ile gerçekleştirme, ve eğitim sonrası ölçme ve değerleme yapabilme imkânı sağlanmaktadır. Uzaktan Eğitim Kapısı’nın içerdiği raporlama sistemi sayesinde, düzenlenen eğitim sayısı, eğitime erişim süreleri, eğitim sonrası yapılan sınavlardaki performans ve benzeri konularda sayısal veriler üretilebilmektedir.
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından her kurum ve kuruluştaki eğitim sorumluları sisteme tanımlanacak ve bu yetkililer kurum çalışanlarını sisteme dâhil edebilecektir. Sorumlu yönetici tarafından Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin de onayıyla Uzaktan Eğitim Kapısı’na ihtiyaca göre eğitimler yüklenebilecektir. Süreli eğitimlere erişim atanan saatler içerisinde mümkün olurken, süresiz eğitimlere çalışanlar istedikleri zaman erişim sağlayabilecektir. Eğitimlerden sonra ise çalışanlar, ölçme ve değerlendirme anketlerine katılım sağlayacaktır.
Uzaktan Eğitim Kapısı’ndan başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, 16 bakanlık, 10 başkanlık ve bu kurumlara bağlı, ilgili, ilişkili, koordineli tüm kurum ve kuruluşlar ve 3.3 milyon kamu çalışanı yararlanabilmektedir.
Uzaktan Eğitim Kapısı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için uzaktanegitimkapisi@cbiko.gov.tr e-posta adresine sorularınızı iletebilirsiniz.
CBİKO Uzaktan Eğitim Kapısı için tıklayınız.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hazırlanan Uzaktan Eğitim Kapısı platformu, ”Eğitim Her Yerde" sloganıyla kamuda bürokrasinin azaltılması, insan kaynağının verimli kullanımı, kamu personelinin eğitim ve gelişim faaliyetlerinin kalitesinin artırılması, kamu kaynaklarının etkin kullanılması ve Dijital Türkiye çalışmaları kapsamında hazırlanmıştır. Platform, "egitim.cbiko.gov.tr" internet adresinden tüm kamu kurum ve kuruluşu çalışanlarının hizmetine sunulmuştur. Ofis tarafından, geçen yıl Mart ayından itibaren, kamuda eğitim süreçlerinin incelenmeye başlanmasıyla kamu personeli için eğitim ihtiyacı tespit edilmiş olup, bu ihtiyacın, yaygın sunumu, zaman ve maliyet kriterleri göz önünde bulundurularak, dijital platform aracılığıyla karşılanmasının en etkili yöntem olacağı öngörülmüştür.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay'ın başkanlığında yürütülen araştırmalar doğrultusunda, kamu personelinin yurt içi ve yurt dışında, hem video ve sunum şeklinde hem de canlı sınıf etkinlikleriyle eğitim süreçlerinin takip edilebildiği, ölçülebildiği ve tüm kamu çalışanları tarafından kullanılabilecek bir uzaktan eğitim portalı için yerli ve milli bir yazılım hazırlanarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetine sunulması planlanmıştır. Bu kapsamda, Mayıs 2019 tarihinden itibaren Uzaktan Eğitim Kapısı platformu çalışmaları başlatılmıştır. Uzaktan Eğitim Kapısı platformunun kamuya kazandırılmasına ilişkin ilk toplantı, 1 Ekim 2019'da 16 bakanlık, 8 kurumdan 49 yönetici ve temsilcinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, portalın kamu kurumlarında daha etkin ve verimli kullanılmasına yönelik istişarede bulunulmuştur.

Tüm dünyada Kovid-19 önlemleri kapsamında dijital ortamda çalışmalara ve eğitimlere devam edilirken, Türkiye'de de yaşanan sürece destek olunması, kamu personelinin eğitimlerinin devam etmesi, hizmetlerin kalitesinin ve verimliliğin arttırılması amacıyla Uzaktan Eğitim Kapısı 22 Nisan 2020 itibari ile yayına alınmıştır. Platform, ilk olarak Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin yarı ve tam zamanlı çalışanları için kurum içi eğitimler kapsamında kullanılmaya başlanmıştır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.