Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
26.03.2021

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda, bu yıl ikincisi düzenlenen, kamu kurumları ve özel sektörden gönüllü işverenlerin “Senin için Seferbiriz” teması altında birleştiği, üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan “Staj Seferbirliği” programına rekor sayıda başvuru yapıldı. Fırsat eşitliğini hedefleyen, yenilikçi bir yöntem ile tasarlanan programa 22 Şubat- 22 Mart tarihleri arasında 135 bin 374 öğrenci staj imkânından faydalanmak üzere başvuruda bulundu.

Kamu kurumlarının tüm stajyer alımlarının yanı sıra özel sektörden gönüllü işverenlerin de katıldığı programa, 439’u özel sektör ve 1856’sı kamu kurumlarından olmak üzere toplam 2 bin 295 işveren programa katılmıştır.

Başvurularını kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden tamamlayan öğrenciler; belge kontrolü ve değerlemelerinin tamamlanmasının ardından, kamu ve özel sektörün erişimine açılacak olan stajyer havuzuna ad-soyad, T.C. kimlik numarası, e-posta vb. kişisel bilgileri gizlenerek aktarılacaktır. Böylece, stajyer havuzuna erişimi sağlanan işverenler, öğrencilere kimlik bilgilerini görmeden, yetkinlik temelli kriterleri üzerinden staj teklifi gönderebilecektir.

Paradigma Değiştiren Yenilikçi Yaklaşım

Coğrafya veya üniversite farkı gözetmeksizin, 81 ilde tüm üniversitelerden ve bölümlerden öğrencilerimize fırsat eşitliği sağlayan “Staj Seferbirliği” programı ve değerleme aşamaları ile staj süreçlerinde önemli paradigma değişimlerine gidilmiştir.

Programla birlikte, öğrencilerimizin staj arayan veya kurumlar tarafından seçilmeyi bekleyen bireyler olmaktan ziyade, staj yapacağı kurumu seçen yetenekler hâline gelmesi sağlanmıştır.

Ayrıca, üniversite öğrencilerinin istihdamı için büyük önem arz eden stajın kapsamı, kamu ve özel sektörde yaygınlaştırılarak sadece teknik fakültelerde öğrenim gören veya belirli üniversitelerde okuyan öğrencilere tanınan bir fırsat olmaktan çıkarılarak, tüm fakülte ve yüksekokulları kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

Başvurular İki Aşamada Tamamlandı

Programa kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden alınan başvurular, iki aşamada ve toplam 26 başlıkta yer alan kriterlerle tamamlanmıştır. Başvuru değerlemeleri, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından sınırlı sınav performansını ölçen bir yöntem yerine, liseden başvurunun yapıldığı güne kadar sergilenen performans, yetkinlikleri artırmaya yönelik yapılan tüm çalışmalar ve elde edilen başarılar göz önünde bulundurularak, Akademik / Mesleki, Sanatsal / Sosyal ve Sportif Yeterlikleri üzerinden yapılacaktır.

Başvuru sürecinde öğrenciler, ilk aşamada üç farklı yeterlilik alanındaki (Akademik / Mesleki, Sanatsal / Sosyal ve Sportif) başarılarını içeren ve belgelendirme yapabilecekleri başvuru formunu doldurmuşlardır. İkinci aşamada ise, Kariyer Kapısı ile entegrasyonu sağlanmış olan e-Devlet'e yönlendirilerek, kimlik, öğrenim (üniversite, bölüm, sınıf, aktif öğrencilik, genel not ortalaması vb.), yabancı dil puanı, üniversite giriş sınav sonucu vb. bilgilerini kontrol edip onayladıktan sonra başvurularını tamamlamışlardır.

Adayların başvurularını tamamlamasının ardından gerekli belge değerleme süreci, üniversitelerin kariyer merkezleri ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

Başvuruların Değerleme Süreci Tamamlandıktan Sonra, İşverenler Staj Tekliflerini Sunacaklar

Başvuru yapan adayların belge kontrolü ve değerleme süreci tamamlandıktan sonra adaylar stajyer havuzuna aktarılacaktır. Bu süreç tamamlandıktan sonra işverenlere stajyer havuzuna erişimi sağlanacak ve işverenler, adayların kişisel verilerini görmeden sadece yetkinliklerini dikkate alarak staj tekliflerini sunacaktır. Adaylar, sunulan teklifler arasından kendileri için en uygun olanları tercihi ederek, işverenle birlikte kararlaştırdıkları tarihlerde kısa dönem stajlarına başlayabileceklerdir. Üniversite, öğrenci ve işverenin mutabık kalması halinde ise Staj Seferbirliği Programı kapsamında adaylar, uzun dönemli staj yapma imkânına da sahip olabileceklerdir.

Staja başlayan öğrencilerin yasal hakları Mesleki Eğitim Kanunu gereğince gözetilerek sigortaları üniversitelerince yapılacak, staj ücretleri ise ilgili kurumlar tarafından ödenecektir.

Başvuru yapan adaylar süreci, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve "Staj Seferbirliği" resmi Twitter, LinkedIn, Instagram ve Facebook hesapları (@tccbiko ve @stjseferbirligi) ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Resmi internet sitesi cbiko.gov.tr adresinden takip edebileceklerdir.

Türkiye’nin bölgesel ve küresel liderlik yolunda attığı adımlar için büyük önem arz eden gençlerimizin kariyer olanaklarına erişimi, liyakat esaslı, şeffaf ve izlenebilir “Staj Seferbirliği” programı ile her yıl desteklenmeye devam edilecektir.

Tüm Haberler
Diğer Haberler