Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
08.12.2019

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından üniversite öğrencilerinin kariyer planlamalarını sağlamak, gençlerin nitelikli, hızlı ve doğru istihdamına destek olmak amacıyla 3 yeni hizmet Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) üniversitelerin erişimine açıldı.

Üniversite rektörlerine ve Kariyer Merkezi yöneticilerine ulaştırılan, 'Üniversite Kariyer Merkezleri Kitabı', 'Yetenek Kapısı' platformu ve 'Kariyer Planlama Dersi Örnek Müfredatı' ile üniversite öğrencilerinin kariyer planlamalarına destek olunması ve Kariyer Merkezleri’nin etkin yönetiminin sağlanması hedefleniyor.

Kariyer Merkezi Kitabı

Üniversite Kariyer Merkezleri aracılığıyla öğrenci ve mezunlara kariyer rehberliği ve danışmanlığı yapılarak, gençlerin iş gücü piyasasına uyumu hızlandırılacak ve istihdam süreçleri desteklenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi aracılığıyla izlenen ve Kariyer Merkezleri'nin etkin çalışması amacıyla kaleme alınan, 'Üniversite Kariyer Merkezleri Kitabı' üniversitelere gönderildi.

Üniversite Kariyer Merkezleri Kitabı’nda Kariyer Merkezleri’nin (KM) organizasyon yapısı ve verilecek hizmetlerin uygulanma şekilleri detaylı bir biçimde anlatılıyor. Kitapta yer alan Kariyer Merkezi Çalışma Planı (KMÇP) ise gençlere sunulacak kariyer hizmetleri, paydaşların rolleri, sorumluluk ve katkıları hakkında bilgiler veriliyor. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yayımlanan kitap, Kariyer Merkezleri’nin temel taşını oluşturuyor.

Yetenek Kapısı Platformu

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, öğrenci ve mezunların nitelikli istihdamına katkı sağlamak amacıyla bir internet platformu olan 'Yetenek Kapısı'nı üniversitelerin hizmetine sundu. Kariyer Merkezleri’nin ihtiyaçlarına göre hazırlanan 'Yetenek Kapısı' platformu gençler ve işverenlerin zamandan ve mekandan bağımsız şekilde sürekli iletişimde kalabilmelerini sağlıyor.

Öğrenciler ve mezunlar, 'Yetenek Kapısı'nda profil oluşturarak, kariyer ağına ilk adımı atabilecek. Oluşturulan profil aracılığıyla, kariyer fuarları, etkinlikler ve eğitimler incelenebilecek. Gençler söz konusu etkinlik ve eğitimlere, 'Yetenek Kapısı' üzerinden başvurabilecek. Öte yandan, 'Yetenek Kapısı' işverenler için de doğru ve hızlı insan kaynağına ulaşmayı kolaylaştıracak. İşverenler, bünyelerinde gerçekleşecek iş ve staj ilanlarını, fuar ve etkinlikleri ağ üzerinden gençlere daha kolay duyururken, gençler de bu duyurular üzerinden işverenlerle iletişime geçebilecek. Ayrıca ağ üzerindeki farklı modüllerle gençler kariyer merkezlerindeki kariyer danışmanlarından randevu alabilecek. Kariyer Merkezleri ve 'Yetenek Kapısı' üzerinden öğrenci ve işveren arasındaki iletişim sürekli takip edilebilecek.

Kariyer Planlama Dersi

'Kariyer Planlama' dersi Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından üniversitelere gönderilmiştir. Üniversitelerin birinci sınıflarında zorunlu olarak verilmesi öngörülen 'Kariyer Planlama' dersi ile gençlerin yükseköğrenimlerinin erken döneminde kariyer bilincine sahip olmaları hedefleniyor. Böylece reel sektörün beklentileri ve talepleri hakkında fikir sahibi olan öğrencilerin kişisel ve profesyonel gelişimlerine ilişkin beceriler edinmeleri ve eğitimlerinden maksimum verim almaları sağlanacak. 'Kariyer Planlama' dersinin amacı, öğrenim çıktıları ve dersin örnek içeriği üniversite rektörlerine gönderildi.

Tüm Haberler
Diğer Haberler