Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
05.11.2020

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Özbekistan Cumhuriyeti Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Teknopark ve Osiyo Evro Agro MCHJ’nın taraf olduğu Özbekistan’ın ilk kuluçka merkezinin, başkent Taşkent’te kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.

Türkiye adına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ve İstanbul Teknopark Genel Müdürü Bilal Topçu’nun, Özbekistan adına ise Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakan Yardımcısı Oybek Norinbaev’in katılımlarıyla düzenlenen imza töreni, KOVİD-19 salgını nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi. İstanbul Teknopark’ın modeli referans alınarak kurulan Osiyo Evro Agro MCHJ şirketi, Özbekistan’ın ilk kuluçka merkezinin kurucu şirketi olması özelliğini taşımaktadır. Kuluçka merkezi sayesinde kurulacak start-uplar ile Özbekistan’ın bölgede hedeflediği teknoloji hamlesine Türkiye, idari ve teknolojik altyapı konularında destek olacaktır.

Taşkent’te kurulacak olan kuluçka merkezi ile öncelikli olarak yetenekli gençlerin ve kritik insan kaynağının keşfedilmesi ve etkin bir şekilde yönetilmesinin yanında Türk şirketlerinin Özbekistan’da faaliyet göstermeleri de planlanmaktadır. Kuluçka merkezinde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, son teknolojiye uyumlu olarak geliştirdiği araçları Özbekistan’a aktarmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi kuluçka merkezinde, kariyer planlama ve yetenek yönetimini amaçlayan eğitim, seminer ve faaliyetler düzenleyecektir. Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan arasındaki işbirliğinin her alanda gelişmesine gösterilen önemin bir parçası olan kuluçka merkezi ile ikili ilişkilerin gençlik ve teknolojik alanda da sürdürülmesi planlanmaktadır. Bu yenilikçi işbirliği ile iki ülkenin sahip olduğu medeniyet mirasını, teknoloji boyutuna taşımak isteyenlere aradığı imkanı sağlayan adresin kuluçka merkezi olması hedeflenmektedir.

Tüm Haberler
Diğer Haberler